• Vlasová transplantácia

Zákroky vykonávajú

Interklinik
Bratislava
 • MUDr. Jozef Hedera

  MUDr. Jozef Hedera Plastický chirurg

 • MUdr. Norbert Rácz

  MUDr. Norbert Rácz Plastický chirurg

Máme najdlhšie tradíciu a najviac skúsenosti na Slovensku

O výkone:

Zákroky vlasovej transplantácie najčastejšie využívajú muži, ktorí oplešiveli v produktívnom veku. Transplantácia vlasov dokáže tento problém definitívne vyriešiť. Vychádza zo skutočnosti, že folikuly v záhlaví nenesú genetickú informáciu na vypadávanie vlasov, čo umožňuje ich prenos do miest, kde vlasy zanikli.

Ako to prebieha:

Tak ako pri všetkých zákrokoch na našej klinike aj vlasovej transplantácii predchádza podrobná konzultácia, na ktorej sa u pacienta naplánuje operačný zákrok, priblížia operačné techniky, priebeh zákroku a pooperačná starostlivosť.

Transplantácia vlasov vychádza zo skutočnosti, že folikuly v záhlaví nenesú genetickú informáciu na vypadávanie vlasov, čo umožňuje ich prenos do miest, kde vlasy zanikli.

Operačné metódy pri vlasovej transplantácii:

Transplantácia folikulárnych jednotiek ( FUT )

zo záhlavia sa v lokálnej anestézii odoberá pás kože s vlasovými folikulami. Po tomto odbere ostáva na záhlaví len tenká čiarka, jazvička. Následne sa z tohto pásu tkaniva vypreparujú jednotlivé folikulárne jednotky s rôznym počtom vlasov,ktoré sa následne roztriedia. v druhej fáze operácie sa na lysích a preriedených miestach vytvoria drobné nárezy, kde sa v tretej fáze priamo transplantujú jednotlivé vlasové štepy. Výhodou tejto metódy je transparentnosť a dokonalé využitie každého folikulu. v predných líniách sa nepravidelne robí kútová a čelová línia s folikulárnymi jednotkami, ktoré obsahujú 2 najviac 3 vlasové cibuľky. Pre zvýraznenie efektu prirodzených vlasov sa predné línie doplňujú o transplantáty, ktoré obsahujú jeden vlas. Táto metóda sa môže vykonávať i pomocou transplantačného pera. Výhodou je, že umiestnenie vlasových folikulov je presné. Po vpichu sa koža uzavrie kvapkou krvi, neskôr vznikajú chrastičky, ktoré pri hojení odpadávajú samé.

Extrakcia folikulárnych jednotiek (FUE)

špeciálne vyvinutou ihlou sa z darcovskej plochy v záhlaví vyberajú jednotlivé folikuly, alebo ich časti a transplantujú sa do nepatrných otvorov v transplantačnej oblasti. Prevedenie vpichov sa robí ihlou rovnakého typu, čiže vštepy dokonale zapadajú do vpichov.Výhodou tejto techniky je neprítomnosť jazvy ako po ”klasickom” odbere a rýchle zacelenie drobných raniek v mieste odberu. Nevýhodou je väčšia časová náročnosť a vyššia cena zákroku.

Výsledky:

Pri všetkých operačných metódach na konci tretieho mesiaca po operácii vyrastajú z folikulov vlasy bez genetickej záťaže a tak je natrvalo zabezpečený doživotný efekt rastu vlasov v transplantovaných oblastiach.

Rekonvalescencia:

Vývoj hojenia bude záviesieť od dodržovania pokynov ošetrujúceho lekára. Na 7 deň sú v transplantovanej oblasti prihojené vlasová štepy, ktoré sa nelíšia od pôvodných vlasov.

Prečo strácame vlasy a viac nám na niektorých miestach nerastú?

Rozoznávame dva druhy plešivosti:

 • ANDROGÉNNE PODMIENENÁ PLEŠIVOSŤ/ ALOPÉCIA (najmä u mužov)

  Približne 6 mesiacov po narodení začínajú vlasové folikuly, teda cibuľky produkovať vlasy. Ich priemerný regeneračný cyklus je asi 4-5 rokov. v tomto prirodzenom cykle sa strieda rastová fáza, keď vlasy dosahujú istú dĺžku, majú svoju štruktúru, hrúbku, s fázo u bez rastu, kedy sa stabilne udržujú vo vlasatej časti hlavy. Potom sa vlasy zdravého jedinca dostanú do tretej etapy – vypadnú, ale vlasový folikul zostáva zachovaný a v ďalšom cykle z neho opäť vyrastá vlas. u zdravého človeka sa teda v priebehu jeho života zopakuje istý počet reprodukčných cyklov. U mužskej populácie sa pôsobením mužského pohlavného hormónu – testosterónu naštartuje genetická informácia na Y chromozóme na skrátenie reprodukcie vlasov – dochádza k ich vypadávaniu a plešivosti. Fyziologická plešivosť postihuje približne 45% mužskej populácie v rôznom rozsahu.

 • PLEŠIVOSŤ/ ALOPÉCIA z INÝCH PRÍČIN

  Okrem fyziologickej plešivosti u mužov poznáme aj patologické stavy vrátane endokrinných ochorení rôznych interných chorôb. Ich možným a častým klinickým prejavom je vypadávanie až celková strata vlasov. Častým vyvolávajúcim činiteľom je aj pôsobenie negatívnych stresov. a tých je v súčasnej uponáhľanej dobe viac ako dosť.

  Stresogénne faktory sa napriek pozitívnemu mysleniu nedajú úplne vylúčiť zo života a môžu sa stať jednou z multifaktoriálne podmienených príčin vypadávania vlasov. Alopécia, plešivosť trápi aj časť ženskej populácie. Hoci aj u nej sú prítomné priemerne v 4-5 % aj typy vypadávania „mužskej“ androgenetickej varianty, u žien sa takmer nikdy nestretneme s celkovou plešivosťou. Skôr sú postihnuté isté časti vlasovej pokrývky hlavy. Častým vyvolávajúcim faktorom vypadávania vlasov sú obdobia hormonálnych zmien a nerovnováhy (nástup puberty u žien, obdobie vyhasínania činnosti vaječníkov – klimaktérium, ochorenia štítnej žľazy a iné).

Máte záujem o Vlasová transplantácia?
Napíšte nám!

Záujem o výkon - interklinik

 • Osobné údaje z tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: INTERKLINIK CHIR s. r. o., so sídlom Einsteinova 7, 851 01 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 44 551 002, a to na účel poskytnutia informácií o službách a produktoch kliník v sieti InterKlinik. Predmetné osobné údaje bude prevádzkovateľ spracúvať na základe oprávneného záujmu a na predmetný účel môžu byť podľa potreby poskytnuté aj niektorým klinikám v sieti InterKlinik. Viac informácií k spracúvaniu a k ochrane osobných údajov, ako aj informácie ohľadom Vašich práv, nájdete na tomto linku.

CHCEM SA SPÝTAŤ

AK MÁTE OTÁZKU, NA KTORÚ STE NENAŠLI ODPOVEĎ, NAPÍŠTE NÁM:

Nastala chyba pri odosielaní

Prosím skontrolujte vaše údaje a skúste znova.