• Sklerotizácia varixov

Je injektovanie alebo aplikáciu alkoholového derivátu priamo do kŕčovej žily, chemickým procesom dôjde k zlepeniu cievnych stien a odbúraniu stagnujúcej časti krvi a varixu vlastným metabolizmom. Vpich je len mierne bolestivý, po zákroku sa doporučuje rýchla chôdza 30 min a kompresívna terapia pančuchou alebo krátko-ťahovým obväzom po dobu 4-6 týždňov. Túto terapiu je vhodné vykonávať v chladnom ročnom období.

Pre pancientov pred sklerotizáciou

Čo je to sklerotizácia?

Sklerotizácia znamená vpichnutie látky – sklerotizačného roztoku, ktorý naruší vnútornú vrstvu žily, čím sa vyvolá zápalová reakcia spôsobujúca rozpad poškodenej žily. Sklerotizácia sa môže použiť na malé popraskané žilky – teleangiekázie, menšie ako 1mm, malé kŕčové žily 1-3 mm. v prípade, že to Váš zdravotný stav vyžaduje, Váš lekár vám túto liečbu po vyšetrení odporučí tiež na iné, prípadne aj väčšie kŕčové žily a zároveň Vám predpíše kompresívnu terapiu presne na mieru. Pred sklerotizáciou je vhodné absolvovať ultrasonografické vyšetrenie, tzv. doppler.

Je potrebná špeciálna príprava pred sklerotizáciou?

Váš lekár vám všetko vysvetlí. Pred a tesne po sklerotizácií sa odporúča dodržiavať pitný režím 2,5 – 3 litre tekutín denne.

Kedy budem môcť po sklerotizácii chodiť?

Okamžite. Dokonca sa v deň sklerotizácie odporúča zvýšená pohybová aktivita.

Čo je nevyhnutné robiť po sklerotizácii?

Nutnosťou po operácii je nosenie kompresie, najvhodnejšie sú kompresívne pančuchy. Po sklerotizácii je nevyhnutné nosiť kompresívne pančuchy 72 hodín, teda 3 dni, ale aj v noci. Počas tohto obdobia dochádza k uzavretiu žilovej steny a začína sa proces vstrebávania.

Ako dlho budem musieť nosiť kompresívne pančuchy?

Dĺžka nosenia kompresívnej terapie závisí od veľkosti žíl a rozsahu sklerotizácie a je veľmi individuálna.

Budem mať po operácií veľké bolesti?

Vo všeobecnosti hodnotí väčšina pacientov obdobie po sklerotizácii ako bezbolestné.

Budem mať po sklerotizácií modriny?

Po zákroku sa môžu pozdĺž žíl objaviť modriny, prípadne zhrubnutá pokožka, ale ide len o prirodzenú reakciu spojenú s uzatváraním žíl.

Ako dlho trvá práceneschopnosť po sklerotizácií?

Sklerotizácia patrí medzi moderné zákroky, ktoré sa vykonávajú v rámci ambulantnej návštevy a nevyžadujú ani hospitalizáciu, ani práceneschopnosť. Odporúčaná je kontrola po 1. hodine od zákroku, na 3. a 14. deň a mesiac po zákroku. Ďalšie konzultácie s lekárom sú individuálne podľa Vášho zdravotného stavu.

Obmedzí sklerotizácia moje každodenné aktivity?

Po sklerotizácií sa neodporúča kúpeľ, len sprcha a to tiež nie horúcou vodou.

Existujú dôvody, pre ktoré nemôžem podstúpiť sklerotizáciu?

Kontraindikáciou sklerotizácie je:

užívanie antikoncepčnej terapie, prípadne inej hormonálnej liečby (je potrebné vynechať takúto liečbu minimálne 6 týždňov pred zákrokom).

užívanie antibiotík – pri akútnych ochoreniach sa musí zákrok odložiť minimálne o 4 týždne.

Odstránia sa moje problémy sklerotizáciou natrvalo?

Sklerotizáciou sa síce odstránia postihnuté kapiláry, no tie sú súčasťou žilového systému, v ktorom sa zjavne začal deštruktívny proces (dôkazom toho je prítomnosť teleangiektázií,…). Žilové ochorenie je, podobne ako vysoký krvný tlak, chronické a progresívne ochorenie, takže pravdepodobnosť recidívy je vysoká.

Môžem spomaliť proces rozvoja ochorenia žíl?

Samozrejme. Je množstvo faktorov, ktoré podmieňujú vznik a rozvoj žilového ochorenia, ale existujú prostriedky, ktoré majú preventívny účinok proti komplikáciám žilového ochorenia (ako napr. vred predkolenia). Medzi tieto prostriedky patria:

– zmena životného štýlu
– cviky „žilovej gymnastiky“
– kompresívna terapia

Vhodné venofarmakum – liek, ktorý má protektívny účinok na žily.

O vhodnom venofarmakum sa poraďte so svojím lekárom.

Máte záujem o Sklerotizácia varixov?
Napíšte nám!

Záujem o výkon - plastická chirurgia

  • Osobné údaje z tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: INTERKLINIK CHIR s. r. o., so sídlom Einsteinova 7, 851 01 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 44 551 002, a to na účel poskytnutia informácií o službách a produktoch kliník v sieti InterKlinik. Predmetné osobné údaje bude prevádzkovateľ spracúvať na základe oprávneného záujmu a na predmetný účel môžu byť podľa potreby poskytnuté aj niektorým klinikám v sieti InterKlinik. Viac informácií k spracúvaniu a k ochrane osobných údajov, ako aj informácie ohľadom Vašich práv, nájdete na tomto linku.

CHCEM SA SPÝTAŤ

AK MÁTE OTÁZKU, NA KTORÚ STE NENAŠLI ODPOVEĎ, NAPÍŠTE NÁM:

Nastala chyba pri odosielaní

Prosím skontrolujte vaše údaje a skúste znova.