• Screening prostaty

PSA je prostatický špecifický antigén a je to bielkovina, ktorá sa tvorí len v prostatických žľaziach, ide teda o orgánovo špecifický ukazovateľ /marker/. Úlohou PSA je skvapalnenie ejakulátu, preto je aj v ejakuláte jeho najvyššia koncentrácia. Jeho malá časť sa vylučuje do krvného riečišťa. Pri poškodení bunky, kedy sa rozpadne jej štruktúra, sa PSA dostáva vo zvýšenej miere do krvi. Pri rozpade prostatickej bunky, prostatickej žľazy sa dostáva vo zvýšenej miere do krvi a signalizuje nám možné poškodenie prostaty.

Zvýšená hodnota PSA sa nevyskytuje len pri rakovine prostaty, ale môže sa vyskytovať aj pri zápaloch prostaty, zápaloch močovo-pohlavného systému, pri retencii moču. Hodnota PSA môže byť vyššia aj pri veľmi zväčšenej prostate. V literatúre sa uvádza, že hodnota PSA môže byť vyššia aj po ejakulácii / výrone semena /, po výraznom tlačení na stolicu, po masáži prostaty, po vyšetrení prostaty cez konečník alebo pri nadmernom bicyklovaní. Je veľmi veľa pomocných ukazovateľov ako napr. free PSA. Ide o tzv. voľné PSA. Veľmi dôležitý je pomer medzi free PSA a total PSA. Pokiaľ je pomer vyšší ako 0,25, potom je pravdepodobnosť prítomnosti rakoviny prostaty /CaP/nízka, pokiaľ je pomer nižší ako 0,25 a približuje sa k hodnote 0,10, pravdepodobnosť výskytu CaP stúpa.

Vyšetrenie PSA vám urobíme v rámci urologickej preventívnej prehliadky.

Všeobecne sa uznáva názor, že normálna hodnota PSA je medzi 0-4 ng/ml. Ak je PSA vyššie, je zvyčajne vhodná biopsia prostaty.

Objednajte sa na preventívnu urologickú prehliadku.

Máte záujem o Screening prostaty?
Napíšte nám!

Záujem o výkon - gynekologia

  • Osobné údaje z tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: INTERKLINIK GYN s.r.o., so sídlom Einsteinova 7, 851 01 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 47 777 125, a to na účel poskytnutia informácií o službách a produktoch kliník v sieti InterKlinik. Predmetné osobné údaje bude prevádzkovateľ spracúvať na základe oprávneného záujmu a na predmetný účel môžu byť podľa potreby poskytnuté aj niektorým klinikám v sieti InterKlinik. Viac informácií k spracúvaniu a k ochrane osobných údajov, ako aj informácie ohľadom Vašich práv, nájdete na tomto linku.

CHCEM SA SPÝTAŤ

AK MÁTE OTÁZKU, NA KTORÚ STE NENAŠLI ODPOVEĎ, NAPÍŠTE NÁM:

Nastala chyba pri odosielaní

Prosím skontrolujte vaše údaje a skúste znova.