PORADŇA PRE NEPLODNÉ PÁRY

Diagnostika neplodnosti partnerského páru je komplexný proces, ktorý má svoje pravidlá a prispieva k odhaleniu príčiny neplodnosti.

Po zistení príčiny je stanovená následná liečba, ktorá je u každej pacientky individuálna.

Jedným z najdôležitejších momentov vyšetrenia je samotný rozhovor. Lekár sa Vás opýta na výskyt ochorení v rodine, najmä geneticky podmienených, Vaše ochorenia či operácie, prejde si Vašu zdravotnú dokumentáciu, prípadne už vykonané vyšetrenia. Dôležité sú informácie o menštruačnom cykle a jeho priebehu, nepravidelnosti v krvácaní, frekvencii pohlavného styku, prítomnosti orgazmu.

Niektoré prípady sú diagnosticky jednoduchšie, iné vyžadujú komplexnejšie a podrobnejšie vyšetrenie. Vyhodnotením väčšieho množstva a spôsobov vyšetrení získame komplexnejší prehľad o možnej príčine neplodnosti. Na základe toho sme schopní navrhnúť  najoptimálnejšiu liečbu.

Vždy odporúčame príčinu neplodnosti zisťovať u ženy i u muža. Podiel mužskej neplodnosti z roka na rok stúpa a dosahuje takmer 50 % . Preto je nutné pred samotnou diagnostikou neplodnosti u ženy mať k dispozícii spermiogram.

 

Diagnostické metódy pri vyšetrení muža

Vyšetrenie spermiogramu – základné a rozšírené (pri patologických hodnotách)

Pri patologických hodnotách spermiogramu sa doporučuje

• vyšetrenie hormónov

• genetické vyšetrenie

• urologické vyšetrenie

• Sperm Flow test – vyšetrenie integrity akrozómu spermií, doba životnosti spermií atď

• genetické vyšetrenie

• imunologické vyšetrenie

 

Diagnostické metódy pri vyšetrení ženy

• Kolposkopické vyšetrenie – diagnostika stavu krčka, patológií ako napr. polyp, myoma nascens – ktoré by bránili vniku spermií

• Kultivácie na prítomnosť baktérií, Kandidózy, Gardnerely, Ureaplazmy, Mykoplazmy, Chlamýdií

• Palpačné gynekologické vyšetrenie

• Ultrazvukové vyšetrenie malej panve

Ultrazvukovým vyšetrením malej panve zisťujeme stav maternice – tvar, veľkosť, prítomnosť patologických svalových útvarov /myómov/, výšku a tvar endometria, prípadne jeho patológie, stav vaječníkov, rast folikulov, prítomnosť bežných cýst, či endometriotických, dermoidálnych alebo nachádzame polycystické ovária a pod.

Pre stanovenie ovulácie je dôležité opakované folikulometrické vyšetrenie.

Vyšetrenie hormónov z krvi

Vyšetrenie hormónov z krvi v období 3. – 5. dňa menštruácie, v strede cyklu príp. v ovulačnej fáze nám dáva informáciu o stavu vaječníkov, ich schopnosti tvoriť dostatočný počet kvalitných vajíčok a možné odpovede na stimulačnú liečbu.

Vyšetrujú sa hladiny folikulostimulačného hormónu (FSH) , luteinizačného hormonu (LH) a  Anti-Mülleriánského hormónu (AMH), ako základných ukazovateľov  tzv. ovariálnej  rezervy. Taktiež dôležité je stanovenie hladiny progesterńu (PRG), estradiolu (ESTR), testosterónu (TST),  prolaktínu (PRL) a hormónov  štítnej žľazy /TSH,FT3, FT4/.

V prípade potreby odporučíme hysteroskopické, laparoskopické, genetické či imunologické vyšetrenie.

Spolupracujeme s centrami IVF.

Po zistení príčiny je stanovená následná liečba, ktorá je u každej pacientky individuálna.

Zverte sa do starostlivosti našim odborníkom.

Máte záujem o Poradňa pre neplodné páry?
Napíšte nám!

Záujem o výkon - gynekologia

  • Osobné údaje z tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: INTERKLINIK GYN s.r.o., so sídlom Einsteinova 7, 851 01 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 47 777 125, a to na účel poskytnutia informácií o službách a produktoch kliník v sieti InterKlinik. Predmetné osobné údaje bude prevádzkovateľ spracúvať na základe oprávneného záujmu a na predmetný účel môžu byť podľa potreby poskytnuté aj niektorým klinikám v sieti InterKlinik. Viac informácií k spracúvaniu a k ochrane osobných údajov, ako aj informácie ohľadom Vašich práv, nájdete na tomto linku.

CHCEM SA SPÝTAŤ

AK MÁTE OTÁZKU, NA KTORÚ STE NENAŠLI ODPOVEĎ, NAPÍŠTE NÁM:

Nastala chyba pri odosielaní

Prosím skontrolujte vaše údaje a skúste znova.