• Operácia tŕpnutia ruky

Zákroky vykonávajú

Interklinik
Bratislava
  • MUdr. Norbert Rácz

    MUDr. Norbert Rácz Plastický chirurg

  • MUDr. Juraj Payer, FEBOPRAS Plastický chirurg

Zákrok len v miestnom znecitlivení

Čo je syndróm karpálneho kanála?

Syndróm karpálneho kanála vzniká pri nadmernom tlaku na nervus medianus v oblasti zápästia. Nervus medianus je nerv ktorý je okrem iného zodpovedný za správnu citlivosť palca, II, III a polovice IV prsta. Priestor v oblasti zápästia, cez ktorý prechádza tento nerv sa volá karpálny kanál. Okrev nervu ním prechádza 9 šliach. Pri zúžení tohoto priestoru, alebo zvýšení tlaku v tomto priestore vzniká tlak na nerv čo sa prejavuje brnením prstov, stratou citlivosti prstov a tiež bolesťami ruky, predlaktia alebo aj ramena.

Čo spôsobuje syndróm karpálneho kanála?

Väčšinou príčina nie je známa. Zvýšený tlak na nervus medianus môže vzniknúť pri opuchu obalov šliach ohýbačov ktorý voláme tenosynovitída, pri posune kostí, zlomeninách, artritíde. Vzniká tiež pri zadržiavaní tekutín počas tehotenstva, a často ustúpi po pôrode. Pri ochoreniach štítnej žlazy, reumetoidnej artritíde, cukrovke tiež môže vzniknúť syndróm karpálbeho kanála. Tiež často vzniká kombináciou príčin.

Ako sa syndróm karpálneho kanála prejavuje?

Syndróm karpálneho kanála sa často prejavuje bolesťou, mravenčením prstov, stratou citlivosti prstov. Strata citlivosti a brnenie najviac postihuje I až III prst. Príznaky sú najvýraznejšie počas noci, ale niekedy aj počas dňa pri každenných aktivitách. Pacienti niekedy pociťujú zníženú silu ruky, a vypadávajú im predmety z rúk. U závažnejších stavov môža byť strata citlivosti trvalá, a svaly palca sa pomaly strácajú, čo spôsobuje neschopnosť spraviť štipku (napríklad odopínanie gombíka).

Diagnóza syndrómu karpálneho kanála

Samotný priebeh ochorenia je veľmi typický. Diagnóza sa potvrdí EMG vyšetrením u neurológa. Niekedy treba spraviť rtg snímky zápästia, v prípadoch ak je príčinou zlomenina, alebo artritída.

Liečba syndrómu karpálneho kanála

Ak neoperačné spôsoby liečby neboli úspešné, nastupuje chirurgická liečba. Operačný zákrok sa robí v miestnom znecitlivení, nerv sa uvoľní, priestor karpálneho kanála sa zväčší čím sa definitívne odstráni príčina vzniku. Potrvá však niekoľko mesiacov kým sa vráti sila do ruky, v obzvlášť ťažkých prípadoch však znížená citlivosť môže pretrvávať.

Máte záujem o Operácia tŕpnutia ruky?
Napíšte nám!

Záujem o výkon - plastická chirurgia

  • Osobné údaje z tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: INTERKLINIK CHIR s. r. o., so sídlom Einsteinova 7, 851 01 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 44 551 002, a to na účel poskytnutia informácií o službách a produktoch kliník v sieti InterKlinik. Predmetné osobné údaje bude prevádzkovateľ spracúvať na základe oprávneného záujmu a na predmetný účel môžu byť podľa potreby poskytnuté aj niektorým klinikám v sieti InterKlinik. Viac informácií k spracúvaniu a k ochrane osobných údajov, ako aj informácie ohľadom Vašich práv, nájdete na tomto linku.

CHCEM SA SPÝTAŤ

AK MÁTE OTÁZKU, NA KTORÚ STE NENAŠLI ODPOVEĎ, NAPÍŠTE NÁM:

Nastala chyba pri odosielaní

Prosím skontrolujte vaše údaje a skúste znova.