• Čelustná ortopédia

Zákroky vykonávajú

Interklinik
Bratislava
  • MUDr. Simona Dianišková PhD, MPH čelustná ortopedička

Čeľustná ortopédia sa zaoberá chybným postavením čeľustí a zubov. Takmer každý ľudský chrup je vo svojej prirodzenej harmónii zmenený chybným postavením zubov. Nie vždy však je nevyhnutne potrebná ortodontická liečba. Diagnózu chybného postavenia určí zubný lekár kontrolou prerezávania zubov, počtu zubov, ich pozície, zhryzu a podobne.

 

Podľa stupňa vážnosti ochorenia liečba začína už v skorom detskom veku, väčšinou však okolo jedenásteho roku života. Pacient nosí niekoľko rokov takzvaný „zubný strojček“, ktorý sa dá vyberať, alebo fixné aparáty, pevne prilepené na zuby. Druh ortodontického aparátu a dĺžka nosenia závisí od počiatočnej situácie chrupu, genetického rastového potenciálu a aplikovanej ortodontickej metodiky.

 

Pacient sám môže efektívne a rýchle podmieňovať napredovanie liečby pravidelnou a intenzívnou spoluprácou, zamedzením nevhodných zvykov ako napr. dýchanie ústami, zahryzávanie do pery, vkladanie jazyka medzi zuby a pod. Po odstránení zubného strojčeka sú potrebné pravidelné kontroly s čoraz väčšími odstupmi, aby sa zachovalo funkčné a esteticky optimálne postavenie čeľustí a zubov.

Snímateľné aparáty – zubné strojčeky

Zubné strojčeky sú platne z umelej hmoty, ktoré majú zabudované aktívne časti ako napr. skrutky, spony, oporné tŕne a podobne. Musia sa nosiť minimálne 14 hodín denne, avšak pri jedení a niektorých aktivitách sa môžu vyberať. Nosenie zubného strojčeka by sa nemalo prerušovať na dlhšiu dobu, pretože zuby a čeľusť sa veľmi rýchlo posunú späť do pôvodného postavenia.

Fixné aparáty

Sú zložené zo zámkov alebo tzv. brekiet, ktoré sú na zuboch pevne prilepené špeciálnym lepidlom a tieto zámky sú navzájom spojené drôtom, ktorý umožňuje aktívny pohyb zuba alebo celých skupín zubov. Výhodou je permanentný účinok na zuby a tým aktívnejšia a účinnejšia liečba. Po odstránení fixného aparátu liečba pokračuje, pacient dostane takzvaný retenčný aparát, ktorý nosí v noci a predný úsek zubov sa podlepí tenkým drôtikom.

 

Máte záujem o Čelustná ortopédia?
Napíšte nám!

Záujem o výkon - dental

  • Osobné údaje z tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: INTERKLINIK DENTAL s.r.o., so sídlom Einsteinova 7, 851 01 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 43 829 082, a to na účel poskytnutia informácií o službách a produktoch kliník v sieti InterKlinik. Predmetné osobné údaje bude prevádzkovateľ spracúvať na základe oprávneného záujmu a na predmetný účel môžu byť podľa potreby poskytnuté aj niektorým klinikám v sieti InterKlinik. Viac informácií k spracúvaniu a k ochrane osobných údajov, ako aj informácie ohľadom Vašich práv, nájdete na tomto linku.

CHCEM SA SPÝTAŤ

AK MÁTE OTÁZKU, NA KTORÚ STE NENAŠLI ODPOVEĎ, NAPÍŠTE NÁM:

Nastala chyba pri odosielaní

Prosím skontrolujte vaše údaje a skúste znova.