• Androgénna alopécia

ANDROGÉNNA ALOPÉCIA (AGA)

Klinický obraz:

Androgénna alopécia má charakteristikcý vzhľad. Vlasová hranica ustupuje z čela alebo temena, až zostane len pruh vlasov v tvare podkovy po stranách a na zadnej časti hlavy. Plešina je ostro ohraničená, pokožka nie je atrofická a sú na nej prítomné jemné lanuginózne vlasy. Ide o geneticky podmienené ochorenie, ktoré sa uplatňuje na základe polygénnej dedičnosti za účasti hormónu testosterónu. Androgénna alopécia (AGA) alebo vypadávanie vlasov postihuje až 80 % všetkých mužov vo  veku 80 rokov, ale klinický význam má tiež u žien. Je závislá na množstve hormónu androgénu na androgénnom receptore (AR), ale je tiež ovplyvňovaná génmi, ktoré sú lokalizované na chromozóme X. Predispozičné gény k alopécii lokalizované na chromozóme X sa u mužov dedia maternálne. Zvýšené riziko vzniku plešivosti je klinicky významné tiež pri polymorfizmoch a 20 chromozomu.

 

Klinický význam:

Hľadanie príčiny straty vlasov, po negatívnom vyšetrení imunologických a alergologických vyšetreniach, resp. potvrdenie genetickej predispozície.

Pri pozitívnom genetickom náleze môže byť navrhnutá liečba podľa diagnostikovanej choroby Androgénnej alopécie.

Pri mužoch sa uplatňuje liek minoxidil (Regaine liq., Neocapil liq.), z volne dostupných preparátov je to napr. aminexil, tiež sa používa injekčná terapia (aminokyseliny, či platelet rich plasma – tzv. vlastná plazma). V celkovej liečbe sa môže využiť liečba finasteridom (liek Propecia, inhibitor 5 alfareduktázy). Liečba je vždy dlhodobá, avšak je tiež možné využiť chirurgické metódy (autotransplantácia).

Pre ženy sa v lokálnej liečbe veľmi dobre využíva terapia platelet rich plazmou (vlastnou plazmou), ďalej sa používa lokálne minoxidil (Regaine liq., Neocapil liq.), či roztok estradiolu, kyseliny salicylovej a prednisolonu (Alpicort F liq.). Z ďalších látok je možné vyskúšať tiež aminexil alebo RTH 16 resp. neoruscogenin. V celkovej liečbe býva zvyčajte najskôr volená vhodná hormonálna antikoncepcia (minimálna androgénny, resp. mierny anti androgénny efekt, napr. methionin).

 

Objednajte sa na: 02/6823 0950

Máte záujem o Androgénna alopécia?
Napíšte nám!

Záujem o výkon - gynekologia

  • Osobné údaje z tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: INTERKLINIK GYN s.r.o., so sídlom Einsteinova 7, 851 01 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 47 777 125, a to na účel poskytnutia informácií o službách a produktoch kliník v sieti InterKlinik. Predmetné osobné údaje bude prevádzkovateľ spracúvať na základe oprávneného záujmu a na predmetný účel môžu byť podľa potreby poskytnuté aj niektorým klinikám v sieti InterKlinik. Viac informácií k spracúvaniu a k ochrane osobných údajov, ako aj informácie ohľadom Vašich práv, nájdete na tomto linku.

CHCEM SA SPÝTAŤ

AK MÁTE OTÁZKU, NA KTORÚ STE NENAŠLI ODPOVEĎ, NAPÍŠTE NÁM:

Nastala chyba pri odosielaní

Prosím skontrolujte vaše údaje a skúste znova.